Byznysmen z hroudy aneb I takhle se dá gratulovat?

5. březen 2011 | 07.13 |

InstinktPo dlouhé době jsem si koupila časopis Instinkt. Kvůli obálce, přiznávám. I když článek o rozpínavosti islámu v Evropě byl zajímavý, zaujal mě jiný text. A sice Milerův Krteček: Byznysmen z hroudy od Miloše Kozumplíka.

Že slavil Zdeněk Miler úctyhodnou devadesátku, jsme určitě všichni zaregistrovali. Ve Večerníčku dávali Krtečka, noviny i televizní zprávy byly plné informací. Proto mě zajímalo, jak bude čtyřstránková gratulace zpracována v Instinktu. A nakonec je z mé reakce článek na blog (ač jinak většinou podobné komentáře nepíšu).

Než jsem článek začala číst, říkala jsem si, jestli se opět dozvím, to co už vím. Jak vznikl Krteček. O tom se totiž mluví ve všech rozhovorech s panem Milerem. Upřímně - obdivuju, že autor Krtka nehází novináře za podobné otázky z okna. Asi ne. Protože i tady se to dozvíme.

V článku, který napsal Ian Fisher přesně před sedmi lety, a který vyšel v New York Times, říká Zdeněk Miler:
''My wife is allergic to it, because for everyone who comes I have to tell the story of how I created Krtek,'' Mr. Miler explained before recounting his ''supernatural'' stumble over the mole burrow in 1954.

Abych pravdu řekla, článek Iana Fishera je mnohem zajímavější než text v Instinktu. Přestože nebyl napsán k autorovému výročí. Je pravda, že Ian Fisher má za manželku Češku, tudíž Krtečka zná, ale znalost prostředí nahrává i autorovi českého časopisu. Přesto jeho článek není o Zdeňku Milerovi, nýbrž o tom, kolik komu Krtek vydělává.

Celý článek se dá shrnout jedinou větou. Tou poslední: On vyděláno má, píše Miloš Kozumplík. Trochu málo, ne?

Opravdu se nedají zjistit zajímavější informace o Zdeňku Milerovi? Zeptat se manželky, dětí, kolegů? Nezasloužil by si to tenhle laskavý pán? Není škoda pouze mávat čísly a vykřikovat, kolik si vydělal? Je jasné, že si vydělal, rozumí se to samo sebou. Ale vztah pana Milera k obchodním věcem je přímočarý, stejně jako kouzelný svět jeho animovaných příběhů (opět cituji americký článek): ''If I sold Krtek,'' he said, ''it would be like I killed him.''

Nedalo mi to. Našla jsem další články o narozeninách Zdeňka Milera:

http://www.novinky.cz/veda-skoly/historie/225339-jak-miler-ke-krtkovi-prisel.html
http://kultura.idnes.cz/jednoho-bez-druheho-by-nas-to-na-svete-nebavilo-rika-o-krtkovi-jubilant-miler-1s0-/vytvarneum.aspx?c=A110221_172321_vytvarneum_jaz
http://kultura.ihned.cz/c1-17873120-zdenek-miler-i-jeho-nejslavnejsi-kreslena-postava-slavi-jubileum
http://www.lidovky.cz/tvurce-pohadkoveho-krtecka-zdenek-miler-oslavi-devadesatiny-p5y-/lide.asp?c=A110218_170159_lide_glu
http://www.citarny.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=1196&Itemid=3829
http://www.goesfast.com/creator-of-world-famous-krtek-little-mole-turns-90-radio-prague/
http://www.mz-web.de/servlet/ContentServer?pagename=ksta/page&atype=ksArtikel&aid=1298192012306g

Jako vejce vejci. Ilustrační obrázky s Krtkem (ty přitáhnou čtenáře), pár informací z Wikipedie nebo z agentur, zmínka o výstavě. A fotka autora. Nic víc nehledejte. Bohužel.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší