Česko Slovensko má talent - a jak se to dá zbabrat

26. listopad 2012 | 08.13 |

Nevím, jestli jste sledovali show TV Prima Česko Slovensko má talent. Přiznám se, že já jsem viděla jen finále. Včera večer. Neznala jsem tedy soutěžící, neměla jsem k nim osobní, ani citové vztahy, netušila jsem, co umí - a musím s pravdou ven: měla jsem tu strašně moc žehlení, tak jsem si pustila televizi. A nestačila jsem se divit.

Vítěz měl dostat pohádkovou výhru 100 000 EUR. Produkce přišla v závěru pořadu (kdy se ještě pořád hlasovalo) s myšlenkou, že pokud budou všichni finalisté PRO, můžou si výhru rozdělit podle toho, kolik hlasů jim diváci poslali. Měli "celý jeden reklamní blok" na přemýšlení a pak už na ně zazářily reflektory a soutěžící museli se svým názorem na pravdu boží. "Ano, áno, ano, souhlasím," tak odpovídali finalisté. Až na jednoho. Mladík jménem Alex, který úžasně kreslil světlem (včera věnoval své dílo Vladimíru Jiránkovi, na netu jsem se pak dočetla, že předchozí vystoupení měl na téma Václav Havel a John Lennon), řekl NE.

V ten okamžik jsem zvedla oči od rozžehleného trička a nahlas jsem vyslovila své WOW! A vypnula žehličku. Protože mě začalo zajímat, kterak se s touhle situací vyrovnají ostatní, porota, moderátoři, štáb, .... protože tohle gesto od favorita jsem brala jako symbol osobní odvahy. Postavit se davu. Se zdravým sebevědomím přiznat, že jsem dobrý a že na to mám, vyhrát tyhle peníze. Být v publiku, asi se neudržím a tleskám.

Kdo se neudržel, byla i porotkyně Lucie Bílá. Jen netleskala. Začala mít řeči ve stylu, že soutěžící Alex je blbec. Že konečně mohli dostat peníze všichni, ne jen ten nejlepší. A ještě pár dalších slov. Chvíli jsem tupě zírala na obrazovku. Zdá se mi to? Nezdá?

Nezdálo. Paní Zaňáková se odhalila v celé své nahotě. Nedokázala se přenést přes to, že někdo druhý asertivně pronesl svůj názor. Nedokázala ho respektovat a v přímém přenostu (a při dosud neukončeném hlasování) ovlivnila spoustu lidí. Pletla jablka s hruškami. Charitu s komerční show.

Zajímalo by mě, jaký stav hlasování byl před touhle scénou. A jaký po něm.

Já osobně SVÉHO vítěze mám. Kéž by mezi námi bylo víc takových Alexů, kteří se nebojí. Kteří zvládnou říct i pod tlakem svůj názor. Kteří jsou zdravě sebevědomí a vědí, že něco umí. Kteří ustojí tlak a zvládnou oželet miliony. Jen tak. Jen pro svou hrdost.

Lucie Bílá se po ukončení hlasování Alexovi omluvila. Bohužel - asi pozdě.

A co vy? Sledovali jste tenhle pořad? Je vítěz opravdu tak dobrý zpěvák? Z jednoho vystoupení to bohužel nedokážu posoudit...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší